Awards of Merit March 2016

Film festival awards

Award of Merit Special MentionFilm Festival Accolade

Alastair Clayton (United Kingdom), In Memory, Film Short
Andrea Gandini (France), Just a place in the sun, Experimental
Ball State University (USA), Ball State University: Athletics, Lighting
Education Bureau (China, Hong Kong), Overcoming Obstacles With Love and Inheritance Of Traits, Educational / Instructional / Training
Faiza Ambah (Saudi Arabia), Mariam, Film Short
Jason Kaufman, A Henleon film in association with Maurice Fraga, Ekilibre Dance Company (USA), Slippage, Experimental
Lina Roessler (Canada), Winter and The Vow, Women Filmmakers
Luciano Arturo Glavina (Brazil), Sweet Talk, Film Short
Mayo Clinic (USA), Peace and Good: The Sisters of Saint Francis Welcome You to Assisi Heights, Special Purpose Productions
Michael Maes (Cayman Islands), Epiphany, Documentary Feature
Mike Hirchfield and Brad Smith (Australia), Dan Menzel – A Long Way Home, Fitness / Nutrition
Pablo Lavin (Chile), Silo, a Spiritual Path, Documentary Feature
Stephen Rooke (Ireland), Waterloo’s Warriors, History / Biographical / Travel
Tech TV (United Kingdom), Office Overview – Kier Property, Corporate / Employee Communication
Ulrich Thomsen (Denmark)
, In Embryo, Actor: Leading (Ross McCall as Sean), Actress: Leading (Kristen Hager as Lilly)
Wade Balsamo (USA), Paracosm, Experimental

Film festival awards

Adam Soch (USA), REZA ABDOH, Theatre Visionary, Documentary Feature
Alicia Arinella (USA), What You Can Do: Green Summer BBQ, Webisode
Alicia Arinella (USA), What You Can Do: Help Fight the Drought, Webisode
Andrew Martin (United Kingdom), Capsule, Film Feature
Artem Makarevich (Russia), Eclipse, Actress: Leading (Daria Makarova as the girl)
Ball State University (USA), Ball State University: Athletics, Commercial / Infomercial
Ball State University (USA), Ball State University: Community Engagement, Commercial / Infomercial, Direction
Ball State University (USA), Ball State University: Student Centered, Commercial / Infomercial, Lighting, Direction
Ball State University (USA), Ball State University: 21st Century Public Research University, Commercial / Infomercial, Lighting, Direction
Bernard Crutzen (Belgium), Brussels, the Wild Side, Documentary Short, Children / Family Programming, Nature / Environment / Wildlife
Bradley Stryker (Canada), Land of Smiles, Film Feature
Brian Baugh (USA), The Comeback Kids, Television – Pilot Program
Cassandra Chan (Hong Kong), Sino Philes, Asian American
Chris Reading (United Kingdom), Somnus, Film Feature
Christel Veraart (USA), Winter Solstice, Original Score (Composed by Christel Veraart)
Curt Wilson (USA), Rings Like Saturn, Music Video
Dalton Narine (USA), MasMan, Documentary Feature
Dawn Han (USA), Cork Man, Asian American (Student)
Education Bureau (China, Hong Kong), Drama, Educational / Instructional / Training
Education Bureau (China, Hong Kong), The Science Of Sound And Light (Part One), Educational / Instructional / Training
Gray Hodgkinson (New Zealand), Displaced, Animation, Liberation / Social Justice / Protest
Haik Kocharian (USA), Please Be Normal, Film Feature
Jaclyn Bethany (USA), Between Departures, Actor: Leading (Patrick Walshe McBride as William)

Accolade Merit Logo Color

Jaime Longhi (USA), SHALLOW WATERS: The Public Death of Raymond Zack, Documentary Short
James Resendes (Canada), HAZE, LGBT (Student)
Jasmine O’Donnell (USA), SUCCULENT & SAVORY, Film Feature
Jason Lee (USA), False Awakening, Web Tube Length Video (Student)
Johannes Grenzfurthner (Austria), Traceroute, Documentary Feature
Julia Frenzer (Germany), The Andreas Krieger Story, Documentary Short
Jure Pavlovic, Sekvenca Production (Croatia), Picnic, Film Short
Leandro Corinto (Brazil), The Visit, LGBT
M.H. Cameron Barrett (USA), Older Adult Fire Safety, Educational / Instructional / Training
Marie-Christine Gambart (France), DIETRICH – GARBO The Angel and the Divine, Documentary Short
Martin Desmond Roe (USA), S A V A G E S, Film Short
Mike Hill (Australia), Take Heart, Native American / Aboriginal Peoples
Miteshkumar Patel (USA), NERON, Film Feature
Nayo Titzin (Bulgaria), LOVING CARMEN, Arts / Cultural / Performance / Plays
Nelson Quan (USA), Chasing Shadows, Documentary Feature
Nicholas Ryan-Purcell (Ireland), Against The Odds – Racing With Gordon Lord Byron, Documentary Feature
Pengpeng Du (USA), CAGE, Animation (Student)
Peter Navarro (USA), Crouching Tiger: Will There Be War With China, Documentary Short
Philipp Westerfeld (Germany), Calvin Fragmenti, Film Feature
Rima Irani (Lebanon), Forgiveness, Experimental (Student), Women Filmmakers (Student)
Ryan Caraway (USA), By Jingo, Actor: Leading (Ryan Caraway as Sean Daly)

Accolade Merit Logo Color

Sarah Clark (United Kingdom), Found, Documentary Short
Scott Simonsen (USA), Situational, Film Short
Shay Schwartzman (Canada), ORAH BUCK* ACCIDENTAL PHOTOGRAPHER, Jewish
Sonia Benarab, Archie Thomas and Joe Hoster (Switzerland), The Keys, Music Video
Sreda Production Company & Channel One Russia (Russia), Method. Episode 4, Drama Program / Series
Stephen Bullen (USA), Syncretic Noise, Experimental
Stephen Rooke (Ireland), Waterloo’s Warriors, Documentary Short
Steven Forrester (United Kingdom), Yours Accidentally, Film Short, Direction
Tomislav Zaja (Croatia), The Little Gypsy Witch, Children / Family Programming and Free, Disability Issues
Tracy DuFlo (USA), Exploring the 1000 Islands, History / Biographical, Tourism / Travel and Public Eye: Honor Flight, Television – Program / Series
Uldis Cipsts (Latvia), The Ideal, Film Short
Ulrich Thomsen (Denmark), In Embryo, Film Feature
Uros Zavodnik (Slovenia), GOTTSCHEER HOMELAND — The lost culture heritage, Documentary Feature
Wilson Large (USA), Dark Darkness- Season Zero, Episode Four- Snakeman’s Solitude, Web / Internet Programming
Zhen Chen (USA), Long Lost, Sound: Overall Impact, Sound Editing / Sound Mixing

CLICK THE LOGO FOR THE AWARD OF RECOGNITION WINNERS!
Recognition Colorful

CLICK THE LOGO FOR THE AWARD OF EXCELLENCE WINNERS AND BEST OF SHOW!
Accolade Excellence logo Color