Awards of Merit August 2016

Film festival awards

Award of Merit Special MentionFilm Festival AccoladeApril Phillips (New Zealand), REM, Film Short
Constantinos Mantalias (Greece), I Love Dyslexia | Web promo Video, Viewer Impact: Motivational / Inspirational
Drey Singer (USA), Oprima Numero Dos, Web Tube Length Video
Freddie Connor (USA), Heather’s Painting, Children / Family Programming, Direction
Frederick Kelly (United Kingdom), Blighters, Film Short
Jen Senko (USA), THE BRAINWASHING OF MY DAD, Documentary Feature
Jonathan Martin (USA), Creatures of Whitechapel, Film Short (Student)
Kirill Kripak (United Arab Emirates), Doctor Decibel, Experimental
Miguel Berzal de Miguel (Spain), Taking care of Ruth, Film Short (Student) and An Encounter, Film Short
Mojtaba Yari (Germany), War & Peace, Music Video
Ólöf Birna Torfadóttir (Iceland), Last Summer, Film Short (Student), Women Filmmakers (Student)
Paul Weller (USA), Dean Heaviland Spotlight, Public Service Programming / PSA
Robbin Rae (USA), Oakland in Blue: A Short Film, African American (Student)
Róisín Phelan (Ireland), Death or Liberty (Episode 1), Documentary Short
Sara Eustaquio (Portugal), 4242, Young Filmmaker – 17 and younger
Ten Four Films (USA), Me3, Film Short, Actress: Leading (Amber Higgins as Megan)
Will Truefitt (United Kingdom), Washbag, Film Short

Film festival awards

Amal Al-Agroobi (United Arab Emirates), Under The Hat, Islamic
Anthony Gibson (USA), Guardian, Film Short (Student)
Apollonia Thomaier, DigiPen Institute of Technology (USA), Adija, Animation (Student)
Arindam Barooah (India), BODH (UNFOLDING THE SPIRIT OF REVERENCE), Film Short
Brochot Sébastien (France), Pedophilia : Understanding = Protection, Liberation / Social Justice / Protest
Cade Huseby (USA), Project Socialize, Documentary Short (Student), Educational / Instructional / Training (Student), Young Filmmaker – 17 and younger
Charlie Sporns (USA), Dead Bird Don’t Fly, Film Short (Student), Actress: Leading (Student) (Chen Chen Julian as Mei), Original Score (Student) (Dead Bird Don’t Fly composed by Charlie Sporns), Direction (Student), Editing (Student), Script / Writer (Student)
Dalton Uibel (USA), Steadfast, Film Short (Student)
Daniel Whistler (United Kingdom), REX: DREAMS BETWEEN WARS, Documentary Short
David M. Raynor (Australia), So This Is It Then!, Film Short
David Rae Morris (USA), Yazoo Revisited: Integration and Segregation in a Deep Southern Town, Documentary Feature
Derek Armstrong McNeill (USA), The Road to Nickelsville, Documentary Short
Derrick Yung-Te Wu (Taiwan), The Fa Boat, Documentary Short
Dimitris Katsimiris (Greece), BIRTHDAY, Disability Issues
Dr. Maria Luskay and Prof. Andrew Revkin (USA), Cuba’s Crossroads: Hope, Rock, and [R]Evolution, Documentary Short (Student)
Duda Gorter (Brazil), Fantaisie impromptu – a prologue, Film Short

Accolade Merit Logo Color

Elizabeth Mitchell (USA), Doucheaholics, Webisode
Elnura Osmonalieva (Kyrgyzstan), SEIDE, Film Short (Student)
FIlippos Tsapekis (USA), Little star, Film Short (Student)
Flaminia Graziadei (United Kingdom), ARRIVEDERCI ROSA, LGBT
Freddie Connor (USA), Heather’s Painting, Film Short
George Kenwright (United Kingdom), The Party Game, Film Short
Gerret Warner (USA), Truth Underground, Documentary Feature
Gina Wenzel (Germany), Lilly, Film Short (Student)
Hicham Kayed (Lebanon), Three Quarters, Documentary Feature
Hideki Kiyota (Japan), Reversed Destiny, Film Short
James Curry (USA), westbound, Movie Trailer (Student)
Jonny Lewis (USA), G.I. Hospital, Animation
Katie Goodman, Soren Kisiel (USA), Abortion Road Trip!, Women Filmmakers
Kaz Ceh (Australia), The Flower Girl, Film Short (Student)
Ken Shaw Productions (USA), Finger Weaving – Keeping with Tradition, Educational / Instructional / Training, Children / Family Programming
Kim Huynh (Australia), Bite Club, Movie Trailer
Larry Hankin (USA), Emmett in Peopleland-pilot, Television – Program / Series

Accolade Merit Logo Color

Liliane de Kkermadec (France), The cry of the ants, Documentary Feature
Lisa WU (Taiwan), Embrace the Ocean, Educational / Instructional / Training
Manoj Mathew (India), Karva Chauth. International Women’s Day., Public Service Programming / PSA
Mehmet Tığlı (Turkey), Twin Stars, Film Short
Michael Amundsen (USA), Halvor’s Radio, Film Short
Michael J. McCarthy (United Kingdom), DARK LAUGH, Film Short
Michael Magee (Switzerland), Like Notes of Music – Christian Peltenburg-Brechneff the landscape painter, Documentary Short
Mukul Gadde (USA), The Redeemers, Film Short
Narichika Oto and Wataru Yanagida (Japan), ROCOCO NEURON, Film Short, Script / Writer
Olivia Bickel and Cynthia Horvilleur (USA), Limbo, Documentary Short (Student)
Oz Yilmaz (Canada), COLOR OF SOUND, Documentary Short
Paul Kelly (USA), Now, Film Short
Paul Weller (USA), Dean Heaviland Spotlight, Editing
Roee Finzi (Israel), Wherever Your Heart Beats, Documentary Feature
Róisín Phelan (Ireland), Death or Liberty (Episode 1), Tourism / Travel
Sara Eustáquio (Portugal), Mirror, Film Short
Shabnam Shams, Megan Robinson and Sara Chantland (USA), Pirate Parts, Animation (Student)
Terry Leary and George Lewis (Nicaragua), Sierra Leone From War to Peace, Documentary Short
Tsering Dhondup (USA), Mystic Mountain, Film Feature
Ulla Romero (Spain), Nightmares Come True (Nothing to Hide), Music Video
V Vansay Zanubon (USA), The Breakdown on Highway 7, Actor: Leading (Jaswant Dev Shrestha as Jorge)
Virgil Widrich (Austria), Vienna table trip, Commercial / Infomercial
Xuecheng Xu (USA), Luscious, Animation (Student)

CLICK THE LOGO FOR THE AWARD OF RECOGNITION WINNERS!

CLICK THE LOGO FOR THE AWARD OF EXCELLENCE WINNERS AND BEST OF SHOW!