Awards of Merit June 2020

Film festival awards

Award of Merit Special MentionFilm Festival Accolade

Ani Hovannisian (USA), The Hidden Map, Documentary Short, Women Filmmakers
Anthony Calderella (USA), Laundrette Blues, Film Short
Brenda Whitehall (Canada), Little Oliver, Women Filmmakers
Carlos Milite (Italy), PLANT, Film Short, Special Effects: Non-Animation
Claire Elizabeth Terry (Spain), Thirty Minutes, Actress: Leading (Lúcia Moniz as Lucy)
Holger Klussmann (Germany), The Love of Jesus, Christian, Documentary Short
Isaac Ulam (Spain), BRONKO, Liberation / Social Justice / Protest, Actor: Leading (Isaac Ulam as Bronko)
Jan Woletz and Stefan Polasek (Austria), WIENERLAND, Actress: Leading (Jeannine Mik as Atalja)
John Powell (United Kingdom), The Futurist, Actor: Leading (Jamie Pigott as Nikola Tesla)
Keith Edward Barnfather (United Kingdom), Sil and the Devil Seeds of Arodor, Web Series
Lynn Bianchi (USA), By The Sea, Use of Film / Video for Social Change
Matthew Maio Mackay (Australia), Tooth 4 Tooth, Young Filmmaker – 17 and younger
Mehmet Tığlı (Turkey), Sycamore, Film Short, Actor: Leading (Mahmut Gökgöz as Old Man)
Meredith Mantik (USA), Parallax, Actor: Leading (Jeff Bosley as Wayne Johnson)
Paul Cheung (United Kingdom), Mind Over Matter, Film Short, Creativity / Originality
Peter Sacco (Canada), NEW DAY NEW WORLD, Music Video
Ralph Cinque (USA), My Stretch of Texas Ground, Actor: Leading (Junes Zahdi as Abdul Latif Hassan)
Robin Truesdale (USA), Sweet Home Monteverde, Documentary Short
Ruben Maria Soriquez (Italy), The Spiders’ Man, Actor: Leading (Richard M. Quan as Mike Medina)
Saman Heidari (Iran), Bed bug, Film Short
Stephen Linstead (United Kingdom), Black Snow, Research
Tam Jackson (USA), Neonatal, Concept
Theo Kim (Canada), And Now This?, Film Short
Travis Darkow (USA), The Keeping Cost, Film Short, Editing
Trickster Cultural Center (USA), Connecting Our Generations: Voices of Native Veterans, Native American / Aboriginal Peoples
Yuval David (USA), One Actor Short, Creativity / Originality
Zicheng Li (USA), A Sunburnt Summer, Asian (Student), Film Short (Student)

Film festival awards

Aleksandras Brokas (Lithuania), Pray, Actress: Leading (Gintare Kubiliute as Ginta)
Alessandra Pedrotti Catoni (Italy), Upper Story – On the road to well being, Documentary Feature, Direction
Amir Amirani (Iran), Dog’s road, Film Short
Andy Jans-Brown (Australia), Hell is Light, Actor: Leading (Joel Spargo as Richo), Actor: Supporting (Putu Winchester as Lou), Film Feature, Original Song (Holiday composed by Andy Jans-Brown and Christian Pyle)
Aneel Ahmad (United Kingdom), Dependence, Experimental, Direction
Anna Fahr (Canada), Migrant Mothers of Syria, Islamic, Experimental
Anna Nikolaidis, Theodora Madarou, Michail Mavromoustakos (Greece), TREATMENT VALUE, Film Short, Contemporary Issues / Awareness Raising
Anthony Calderella (USA), Laundrette Blues, Actress: Leading (Deborah Dir as Laundrette Blues)
April Anderson, Art As Air Project (USA), Viral Life, Web Series, Concept
Artie Romero (USA), ofGod: Miracles, Christian, Children / Family Programming
Barzan Rostami (Iran), echo, Documentary Short
Brennan Thomas McGee (USA), Apartment 28, Film Short (Student), Creativity / Originality (Student)
Calvin Kai Ku (USA), What Am I Afraid Of, Music Video
Carlos Milite (Italy), PLANT, Actor: Leading (Ettore Nigro as Karen’s father), Actress: Leading (Antonella Formisano as Karen)
Charles and Mary Love (USA), Exploring Ethiopia, Documentary Short, Tourism / Travel
Charlotte Quintanar (USA), The Quarantine Rag, Young Filmmaker – 17 and younger
Chloe Law (United Kingdom), Heartthrob, Women Filmmakers (Student), Film Short (Student)
Chris Mugford (United Kingdom), A Dieu, Film Short, Actor: Leading (Joe Absolom as King Arthur)
Christiane Arbesu (USA), I AM ARBESU, Documentary Feature, Latin / Hispanic
Christopher K. Parsons and Michael J. Rhodes (USA), Magnum’s Opus, Documentary Feature, Viewer Impact: Content / Message Delivery
Claire Elizabeth Terry (Spain), Thirty Minutes, Actor: Leading (Luka Peros as Oliver), Film Short, Women Filmmakers
Conny Conrad (Germany), Live Your Life Today, Music Video
Coreetta Buchan (USA), JOURNEY OF THREE WORLDS ( The Retake ), Experimental

Accolade Merit Logo Color

Dieter Michael Grohmann (Belgium), WADAYAZE, Film Short
Elizabeth Usher (Australia), Words Like Knives, Liberation / Social Justice / Protest, Music Video and There’s No Place for a Uke on Halloween, Music Video
Emerson Chan (USA), Thousand Dollar Chocolate, Animation (Student), Television – Pilot Program (Student), Original Score (Wacky Towns Official Soundtrack composed by Austin James Day)
Fadi Awad (Canada), Fadi Awad & Sasha Dee Jay ft. Addie Nicole – Release (Big Room House Mix), Remixes / Mashups, Web Tube Length Video
Fella Cederbaum (USA), Will You Hold Me, Script / Writer
Fella Cederbaum (USA), A Tear, Original Score (A Tear In My Heart composed by Fella Cederbaum)
Frank M. Calo (USA), Awesome Gal, Film Short
George Wingard (USA), We Came A Long Way By Faith:  Catholic Hill and St. James the Greater Catholic Church, Documentary Short, Christian
Jason Gonzalez (USA), Quarantine, Film Short (Student)
Jason Killian Meath (USA), CPAC: The World is Watching, Documentary Short, Contemporary Issues / Awareness Raising
Javid Sobhani (Iran), Lullaby, Film Short
Jennifer Rueth (Germany), Queenz of Piano-Ode To Joy / Happy [Beethoven meets Pharrell Williams], Music Video, Entertainment / Drama / Dance / Variety
Jennifer Rueth (Germany), Queenz of Piano – Eye of the tiger [Survivor Cover], Music Video, Special Purpose Productions
Jill Tenney (USA), Mercredi’s Monde, Women Filmmakers
Joe Laporte, David Liehn, Jacob Zetino, and Matthew Dennis Lewis, Dapper Penguin Entertainment (USA), Sins Unveiled, Actor: Leading (Matthew Dennis Lewis as Henry), LGBT, Actor: Supporting (Aaron Schwartz as Luke)
John Powell (United Kingdom), The Futurist, Film Short (Student)
Joseph Lawson (USA), In Place of My Thumb., Script / Writer
Julio César Bolívar (USA), HEROE, Special Effects: Non-Animation
Kat Conway (USA), Me, My Meds & Mother, Disability Issues, Film Short, Women Filmmakers
Keith Edward Barnfather (United Kingdom), Sil and the Devil Seeds of Arodor, Actress: Supporting (Sophie Aldred as Mistress NA)
Kevin R. Smith, M.D., Anna Giron and Nolen Davis (USA), Migraines, The Imposter, African American, Documentary Short, Health / Medicine / Science

Accolade Merit Logo Color

Kyunghyun Choi (Korea ), Parallel Lines, Film Short, Asian
Lachlan Henry (Australia), The Flow Effect, Nature / Environment / Wildlife (Student)
Lubomir Dankov (Bulgaria), The Donbass children, Documentary Feature, Direction
Lynn Bianchi (USA), By The Sea, Experimental
M.A.Taylor (USA), THE CREEPY LINE, Documentary Feature
Marcin Biegunajtys and Nick Urata (USA), Done With Those Days – Devotchka, Music Video
Mark J.T. Griffin (United Kingdom), Lawrence: After Arabia, Film Feature
Matthew Maio Mackay (Australia), Tooth 4 Tooth, LGBT (Student)
Meredith Mantik (USA), Parallax, Film Short, Women Filmmakers, Production Design
Mike West (USA), The Waiting Room, Film Short, Concept
Pat Bradley, Always Write Productions (USA), Into the Valli, Film Feature, Direction
Patrick Metcalf and Leah Dubuc (USA), Sign of the Times, Animation, Concept
Paula J. Caplan, Paula J. Caplan Productions (USA), Is Anybody Listening?, Documentary Short, Viewer Impact: Motivational / Inspirational
Rahsaan Jones (USA), Homeland Hero, Documentary Short
Raja Valluru  (India), Color of a nation, Film Short
Ralph Cinque (USA), My Stretch of Texas Ground, Actor: Leading (Jeff Weber as Sheriff Joe Haladin)
Richeler Aladin (USA), Ms. Anita, Original Score (Composed by Andrew Asemokai)
Robin Truesdale (USA), Sweet Home Monteverde, Liberation / Social Justice / Protest
Rosa Nichols (USA), Sapphire, Film Short, Dramatic Impact
Ruben Maria Soriquez (Italy), The Spiders’ Man, Film Feature, Actor: Supporting (Ruben Maria Soriquez as Alberto Medina), Disability Issues, Direction
Russ Emanuel (USA), Wisper, African American
Ryan Byrne (Australia), A Statue’s Best Friend, Animation, Film Short
Samaritan’s Purse (USA), Helping to Lift Italy’s Burden, Documentary Short, Religion / Ethics
Sarah Sawyer and Elizabeth Archer (USA), I’m Sorry, I Love You., Women Filmmakers (Student), Original Score (Student) (I’m Sorry, I Love You. Original score composed by Jeanne Peri-Foucault)
Silvio Alfonso Nacucchi (Italy), MEGAN, Film Feature
SJ Creazzo (USA), Skipping Stones, Actress: Leading (Gabrielle Kalomiris as Amanda)
Stephen Linstead (United Kingdom), Black Snow, Documentary Short
Steven Turner (Norway), Experience Rindal – Story of the Rindalsbunad, Creativity / Originality
Taylor Hawthorne, Penelope Lowder and Rocky Collins (USA), 15 Minutes, African American, Ensemble Cast
Theo Kim (Canada)And Now This?, Actress: Leading (Margret Nyfors as Corinne Gallagher)
Timothy Dunn (USA), Stitches of Passion, Documentary Short, Arts / Cultural / Performance / Plays
Tony Wilson (USA), Donut Dash, Documentary Short, Viewer Impact: Motivational / Inspirational
Travis Patten (USA), Bodily Injury, Film Short (Student), Editing (Student)
Trickster Cultural Center (USA), Connecting Our Generations: Voices of Native Veterans, Documentary Short
Vasco Diogo (Portugal), Mixed Movie, Experimental
Victor Albaum (USA), FabUless, Web Series, Actor: Leading (Victor Albaum as Victor)
Yuval David (USA), One Actor Short, Experimental

CLICK BELOW FOR THE AWARD OF RECOGNITION WINNERS!

CLICK BELOW FOR THE AWARD OF EXCELLENCE WINNERS AND BEST OF SHOW!